Tarihçe

Herbiri yıllarını izciliğe ve gençlerin eğitimine vermiş liderler tarafından 22 Şubat 2012 tarihinde İzmir Büyükşehir Kent Konseyi bünyesinde “İzmir İzci ve Doğa Sporcuları Çalışma Grubu” kurulmuştur. Bu liderler; Hülya BİLGEN, Mehmet Ali YALÇIN, Busen Nijen ALPARSLAN, Neşe İŞCANLI, Burhan KIRAN, Cihan BİLGEN, Özgür AYDIN ve Işıltan UŞAKLIGİL’dir.

14 Eylül 2011’de Obesid’in kapatılması ve 14 Ağustos 2012’de yapılan protokol ile artık Türk İzciliğinin ancak gençlik spor bakanlığına bağlı federasyonlarda gerçekleştirilebileceği konusu gündeme gelince; yukarıda bahsi geçen kıdemli liderlerce adeta bir oba kurularak organize olunmuştur ve İzmir izcilerine birlikte olunması adına genel çağrıda bulunulmuştur.

Bu çağrı normal bir davetin ötesine geçmiş, bu oba bir izci grubunun inşasını başarmış, alanında kıdemli ve önemli liderler gruba dahil edilmeye başlanmıştır ve kayıtlar devam etmektedir. Bu çağrı tek amacı sadece ve sadece huzur ve dostluk içerisinde izcilik yapmak ve gençleri misyonumuz-vizyonumuz ışığında yetiştirmek olan tüm herkese açıktır.

22 Şubat 2012 – 23 Haziran 2013 tarihleri arasında ( çalışma grubunun bir araya gelmesi-dernekleşme çalışmalarının alt yapısının hazırlanma süreci) 6 kamp, 2 uzmanlık işareti kursu, 1 obabaşı semineri, 1 İzci düşünce günü kutlama programı ve izci yararlıdır haftası programı, 3 gezi, 2 doğa yürüyüşü, 1 piknik, 2 dünya çevre günü çalışma programı ile projeleri, Türkçe Olimpiyatlarına katılım, ünite sınıf çalışmaları, 3 yemin ve rütbe töreni, önemli haftalara yönelik programlar, 18 mart-23 nisan törenlerine katılım, 1 ergin izci haykı, 1 orienteering hakemliği kursu, 1 Amatör telsizcilik kursu, 2012 yılı JOTA-JOTI faaliyeti, İzmir iline yönelik LTK ve  uyum seminerinin açılmasında öncülük, kulüp önderleri toplantısının yapılmasına yönelik çağrı,…vb grubumuzca gerçekleştirilmiştir.

Bu süreçte yapılan izcilik çalışmaları sırasında Dünya İzciliğinin barış habercileri arasında başarıyla ve projelerimizle yer aldık. Türkiye’yi üst sıralara taşıdık. Ayrıca JOTA-JOTI’de Türkiye’de Pırlanta ödülü alan, dünyadaki sayılı izci gruplarından biri olduk. Adımız birçok basın organında duyulmaya başladı.