İZDOS

Başlangıç » İzcilik » Bilgiler » Soğukta Giyim?

Soğukta Giyim?

Reklamlar

kışgiyim

NASIL GİYİNMELİYİZ?

Soğuk havalarda kendimizi sıcak tutabilmek ve üşümemek için dikkat etmemiz gereken ÜÇ KATMAN var. şimdi tek tek inceleyelim ;

1) ALT KATMAN
…….içlik (uzun iç giyim) ile derinize en yakın katmandır. Ana işlevi; vücudunuzu terden ya da nemden koruyarak kuru tutmaktır. Yün ya da sentetik bazlı malzemeler tercih edilmelidir. Pamuklu tercih edilmemelidir, çünkü bir kere terden ıslanırsa sizi sıcak tutmayacaktır.
…….tercihen astar çorap ve belki kullanılabilen astar eldiven de bu katmana eklenebilir.
…….gece : bu katman + battaniye / uyku tulumu + barınak

2) YALITIM KATMANI
…….sizin büyük ölçüde yalıtımınızı sağlayacak ve sıcak tutacak şekilde düşünülmesi gerekecek, ve ihtiyaç oranınca belirlenecek, yün ya da sentetik bazlı malzemelerden yapılmış çeşitli kıyafetlerden oluşabilen bir katmandır. Kazak, izci gömleği, süveter, yelek mümkündür. İzci olduğunuz ve bu katmanla iç mekanda kalacağınız için izciliğe uygun düşünülmelidir.
…….tercihen gerekli ise bot içliği ve ikincil ince bir pantalon, ana izci pantalonunun altına eklenebilir.
…….iç mekanda : bu katman + barınak

3) DIŞ KATMAN
……ana amacı sizi rüzgar ve ıslak durumlardan koruyacak materyal ve parçalardan oluşan bir katmandır. olabildiğince nefes alabilen ama su geçirmez malzemeler tercih edilmelidir.
…….bir boyun için, birde kafa için 2 izci beresi, izci polarınız ve bizden alacağınız izci yağmurluk mont birlikte üst ceketi ( ayrı ayrı da duruma göre kullanabilirsiniz), yine bizden alacağınız su geçirmez tozluk, kar ya da güneş gözlüğü, su geçirmez bot, izci pantalonunuz, su geçirmez eldiven gibi parçalardan oluşur.
…….dış mekanda : bu katman

NOT : özellikle kamplarda bu malzemeleri en az birer yedekli getirmeniz gerekir.

Reklamlar