Aşamalar

GENÇLİK PROGRAMI AŞAMALARI

7-18 yaş aralığındaki kişileri kapsar. Bu aralıkta hangi yaşta olursa olsun ADAY İZCİ olarak başlar.

ADAY İZCİLİK : Bu sınıf gencin izciliği, liderin ve oba üyelerinin ise genci test ettiği dönemdir. Gencin izcilik yaşantısı boyunca karşılaşabileceği unsurların en basit hallerinin uygulamaları ve temel izcilik bilgileri yer almaktadır. Bu program lideri, obası ve kendisi arasında şahsa uygun planlanır ve tamamlandığında lidere başvurur. Lider ve kulüp izcilik önderliği uygun gördüğünde yemin törenine katılır, izci üniformasını giymeye, armaları, kulüp fularını takmaya hak kazanır. Yemin törenine kadar aday izci, pembe renkli fular takar ve izci t-shirtü giyer.

Not: Aday izcilik programı gencin gerekli çalışmalarını tamamlaması ile biter, kesin bir süresi yoktur. Küçük izciler için çalışma programı liderin öngörüsü ile hafifletilebilir.

Ortak Aday izcilik programının ardından, artık gerçek izcilik dönemi başlar  ; 8 Uğraşı Alanındaki çalışmaları izciliği boyunca tamamlamaya 8 uğraşı armasını kazanmaya çalışır.

 

Her uğraşı alanı ilgili çalışmalar, gerekenler tamamlandığında liderin ve kulüp önderliğinin onayı ile bitirilir ve  işareti bir tören ile izciye takılır.

Dikkat edilecekler;

a) kişisel gelişim programının takibinden birinci derecede izci ve lideri sorumludur.

b) rütbeler için başvuru önderliğe emek çizelgesi ile birlikte yapılır.

c) herhangi bir sınıfın süresinin uzun ya da kısa olması izcinin başarısını değil, hayatında ne kadar izciliğe yer ayırabildiği ile orantılıdır. dolayısı ile bu normal bir durumdur.

d) her sınıf yeri geldiğinde bir alt sınıfları liderin onaylayacağı konularda yetiştirebilir.

e) aday izcilik hariç tüm izcilik basamaklarında kulüp fuları kullanılır.

TÜRKİYE İZCİLERİ ALTIN ÖDÜLÜ : 8 Uğraşı armasını ve kişisel gelişim çalışmalarını tamamlayan izciler, ek olarak liderlik-sorumluluk-macera alanlarında birer faaliyet gerçekleştirirler. İZCİ EMEK DEFTERLERİndeki imzaların tamamlandığı anlamına da gelmektedir. Bu seviyedeki izci ünite yönetim kurulu ve önderliğin onayı ile TİF İMTİHAN KAMPINA katılır. Başarılı olan izciler en yüksek ödül olan altın ödülü kazanır.

YETİŞKİN PROGRAMI AŞAMALARI

18 yaş ve üstü kişileri kapsar. Temel 3 aşama vardır;

OYMAKBAŞI YARDIMCISI : En az 18 yaşını doldurmuş ve lise mezunu herkes LTK (Liderlik Temel Kursu) na giderek oymakbaşı yardımcısı olabilir. Bu izci liderliğinin ilk aşamasıdır. Dilerse ömür boyu bu aşamada kalıp bir oymakta yardımcılık yapabilir, ya da kulüp lider havuzunda destek lider olarak yer alabilir ya da bir üst kurslara devam edebilir. Fular rengi kahverengidir.

OYMAKBAŞI : En az 20 yaşında, LTK sahibi asistan lider kulübünün uygun görmesiyle birlikte ilgili kursa katılarak OYMAKBAŞI olabilir ve artık bir oymak, izci çalıştırabilir. Fular rengi yeşildir.

UZMAN OYMAKBAŞI : En az 24 yaşındaki oymakbaşı, kulübünün uygun görmesiyle birlikte ilgili kursa katılarak UZMAN OYMAKBAŞI olabilir ve WOOD BADGE (2 TAHTA) nişanını alabilir. Fular rengi sütlü kahve, original fümedir ve Gilwell Parktan gelir. Uluslararası düzeyde ortak verilen bir nişandır. 2 tahta kolyesini de takar.

Bu temel 3 aşamanın yan uzmanlık dalları da mevcuttur.

OCAKBAŞI – KÜMEBAŞI : Her oymakbaşı dilerse ilgi alanı doğrultusunda bu kurslara katılarak (23 yaşından itibaren) ocak ve küme çalıştırabilir. Ocakbaşı bordo, kümebaşı sarı fular takar. Rütbe olarak oymakbaşı ile aynı seviyedir.

DENİZ – HAVA İZCİ LİDERLİĞİ :  Her branş kursu görmüş lider 23 yaşından itibaren bu kurslara giderek deniz ya da hava izci ünitesi açıp çalıştırabilir. Özel bir fuları bulunmamaktadır.

3-4 TAHTA İŞARETLERİ : Wood badge nişanına sahip uzman oymakbaşları, dilerlerse izcilik kariyerlerine lider eğitimciliği ve yardımcısı olarak devam edebilirler. Bu kişinin kendisini geliştirmesi ve ulusal teşkilatın uygun görmesi ile gerçekleşir.  Fularları woodbadge fularıdır. Kolyeleri 3 ve 4 tahtalıdır.