İZDOS

Başlangıç » Uncategorized » Bronz Kurt Nişanı

Bronz Kurt Nişanı

Reklamlar

bronze_wolf
BRONZE KURT NİŞANI : kısa tarihçesi

İzciliğin dünya çapında gelişiminin ilk zamanları boyunca, bu kurucu Lord Baden POWELL’ın bir uygulamasıydı, herhangi bir ülkede hareket için göze çarpan değerli işler yapan izci liderine “gümüş kurt” vermek – bir ulusal Britanya ödülü – .

Bu ödül elbette çok değerliydi, fakat Dünya izcilerinin baş izcisinin vermesine rağmen Gümüş kurt; bir İngiliz izci Madalyası olarak görülmeye başlandı.

Bunun üzerine, uluslararası komite 1924 yılında, Baden Powell’a özel bir ödülün oluşturulması – İzcilik hareketine üstün uluslararası hizmetler için,uluslararası komitenin önerisi ile ödüllendirmek üzere verilebilecek bir ödül konusunda öneride bulundular.

Baş izci, alışkanlığı olduğu gibi, + ve – yanlarını göz önüne alarak uzun ve dikkatli düşüncelerinden oluşan öneriler sundu. Ödül çeşitliliğini önlemekten endişeliydi, fakat aynı zamanda doldurulması gereken açık bir ihtiyaç olduğunu anlıyordu.

1932 yılında bu konuyu tekrar açtı ve uluslararası komite ile uzun istişareler sonrasında 1934 haziranında “Bronz kurt ödülü”‘nün yaratılmasına karar verildi.

İsminin gerektirdiği gibi; madalya bronzdan yapılma bir kurttu, ve boyuna sarı kenarlı yeşil bir kurdele ile takılacaktı. Bronzun seçilme nedeni aynı gümüş ve altında olduğu gibi asil bir metal olması ve izcilik harkeketinin sadeliğinin ruhunun altını çizmesiydi. Hareketin en yüksek ödülünün neredeyse hiç gerçek değere sahip olmaması gerektiği düşünüldü. Bu ödül açıklandığından beri dünya seviyesinde tektir.

Mr. Walter H. Head, uluslararası komite üyesinni teklifi ile oybirliğiyle ilk Bronz kurt nişanı Lord Baden POWELL’a verilmiştir.

1937’de 9. Dünya Konferansın’da, Lord Baden Powell bu nişanı üstünde taşıyarak uluslararası komite adına 3 kişiyi bu ödülle onurlandırdı: Walter de Bonstetten (İsviçre)-Kanderstag Uluslararası İzcilik merkezini kurup denetlediği içi -, Hubert S. Martin (Büyük Britanya) – 1920’den beri uluslararası büroda başkan olarak bıkmadan usanmadan çok çalıştığı için -, John S. Wilson (Büyük Britanya) – 1923’ten beri Gilwell’de kamp şefi olarak uluslararası izcilik anlayışını yaymak için yaptığı çalışmalar nedeniyle-

1957, yani izciliğin 50. yıldönümüne kadar toplam 14 adet daha verildi.

Bugün Bronz kurt nişanı hala, Dünya İzci komitesi tarafından verilen tek ödüldür. Dünya izci hareketine üstün hizmetleri olan bireylere verilmektedir.Bugün 345 kişi bu ödül ile onurlandırılmıştır. ( 200 ödül sahibi ne yazıkki aramızdan ayrılmıştır)

Kaynak : http://scout.org/node/97231

Reklamlar