İZDOS

Başlangıç » Uncategorized » İZ-CAZ

İZ-CAZ

Reklamlar

 

izcaz
ZİLLİ TEVFİK, İZ-CAZ’A KARŞI… (ilk popüler orkestrayı izciler kurmuş)

1928’de Galatasaray Lisesi’nde, izci öğrenciler tarafından, “İz-Caz” adlı bir grup kurulur. Böylelikle dönemin dans ve popüler müziklerini çalan ilk batı müziği gençlik orkestrası ortaya çıkar. Grubun kadrosunda; Vedat Üngör (İstiklal Marşının bestecisi Zeki Üngör’ün oğlu), Mehmet Sadık Hitay, Müfit Hasan ve Semih Argeşo, gibi isimler yer alır. Mehmet Sadık Hitay, 1944’te BBC Türkçe servisinde caz programları yapacaktır. Semih Argeşo ise Klasik müzik alanında uzun yıllar çalışacak ve İstanbul Devlet Konservatuarı’nın kurucuları arasında yer alacaktır.
29 Ekim 1928’de, İz-Caz, Ankara Radyosu’nda 25 dakika süren canlı bir konser sunar. Grup, Colombia etiketi altında 1932’de bir taş plak çıkartır.
Grup 1932’de okula müdür olarak gelen Tevfik “Zilli” Arat’ın yasaklaması üzerine dağılır. Müdürün “Zilli” lakabını alması ise yine bir başka yasağa dayanmaktadır. Okulda o yıla kadar ders zili yerine tambur çalınırmış. Bu gelenek yeni müdürle son bulur ve yerine zil gelir. Bu karar da müdürün sonsuza kadar “Zilli Tevfik” olarak anılmasına neden olur.
Bu tarihten sonra “Colombia Cazı” olarak adlandırılan bir orkestranın da çeşitli taş plaklarda adına rastlanır. İz-Caz’dan Müfit Hasan yönetiminde kurulan bu orkestra da, İz-Caz’ın devamı kabul edilir.
Galatasaray Lisesinin yetiştirdiği sanatçılar, okulun müzik tarihimizdeki yeri ayrı bir araştırma konusu olacak kadar geniş. Yine bir iddaaya göre; 1920’li yıllarda ortaya çıkan ve günümüze dek özellikle düğünlerin vazgeçilmezi olan “La Cumbarsita” tangosu, bu okulun öğrencilerinden Mehmet Ali Feridun tarafından yazılmış ve tüm dünyada eserin sahibi olduğu sanılan Mathos Rodrigues’e verilmiştir.
KAYNAK: Türkiye Rock Tarihi 1 – Saykodelik Yıllar / Güven Erkin Erkal / Esen Kitap 2013 (renklendirme YY)

( İzcilik Müzesi – Yavuz YENİÇERİ aracılığıyla  sizle paylaşıyoruz)

Reklamlar